Forge

Z wiki.skript.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Forge jest jak na razie najpopularniejszym, darmowym interfejsem API pozwalającym na proste wprowadzenie do Minecrafta wielu modyfikacji. Został on stworzony przez LexManos'a, cpw i kilka innych osób w Javie. Pierwsza publikacja nastąpiła 30 lipca 2011 roku. Forge współgra z wersjami od 1.1 aż po najnowsze, takie jak 1.14.4 (stan na dzień 27.10.2019).

Instalacja

Instalacja Forga i modyfikacji wcale nie jest tak trudna, jak to może się wydawać. Jest to praktycznie tylko trochę klikania. Jeśli zrobimy wszystko umiejętnie, również nie powinniśmy nic popsuć.

Instalacja Forge'a

  1. Musimy wybrać wersję Minecrafta, na którą chcemy zainstalować Forge. Czy to na wersje 1.7.10, czy może na 1.10.2, a może na najnowsze 1.14.4?
  2. Wchodzimy na stronę https://files.minecraftforge.net/ i wybieramy wersję Minecrafta na którą chcemy zainstalować Forga, nie są to wszystkie wersje lecz wybór jest dość duży. Widzimy na środku 2 prostokąty z tytułami Download Latest oraz Download Recommended, wersja Latest to wersja najnowsza, która może być mniej stabilna oraz może - lecz nie musi - posiadać wiele błędów. Wersja Recommended to wersja rekomendowana, której powinno się używać. W tych prostokątach znajdują się przyciski - changelog, installer, launcher..., przenoszące nas na odpowiednią stronę lub uruchamiające pobieranie. Klikamy w przycisk Installer który zacznie nam pobierać instalator Forge lub w przypadku wersji starszych niż 1.13.2 - jak na przykład 1.12.2 - kiedy posiadamy Windowsa, możemy pobrać Windows Installer, zwykły instalator (Installer) jest plikiem JAR, który odpalimy zarówno na Windowsie, Linuxie jak i macOS.
  3. Przed uruchomieniem instalatora, jeżeli nie mamy jeszcze pobranej wersji Minecrafta, na którą chcemy zainstalować Forge, powinniśmy ją pobrać przez launcher Minecrafta i odpalić tylko po to, żeby otworzyło się menu główne Minecrafta i wygenerowały się odpowiednie pliki, wtedy możemy zamknąć Minecrafta i rozpocząć instalację Forga. Uruchamiamy instalator i powinno nam się otworzyć okno z wyborem czy chcemy zainstalować clienta Forge (client), serwer (server) czy go wypakować (extract), my oczywiście wybieramy opcje Install client. Jeżeli nie chcemy instalować Forga gdzieś indziej, nie musimy zmienić lokalizacji instalacji, standardowo będzie to zwykłe .minecraft. Teraz klikamy przycisk OK, czekamy chwile i jeżeli wszystko się udało, wyświetli nam się komunikat, że Forge został zainstalowany pomyślnie.
  4. Teraz możemy odpalić Minecrafta z Forgem. Forge powinien utworzyć profil z wybraną wersją w launcherze, a jeżeli nie, wtedy możemy samemu stworzyć taki profil i wybrać wersję z ich listy. Gdy mamy już wybraną odpowiednią wersję, możemy włączyć Minecrafta. Jeżeli podczas uruchamiania Minecraft nam się nie wyłączy - wyrzucając błąd w logach - oraz w menu głównym Minecrafta pojawi się przycisk mods oznacza to, że wszystko działa, jak powinno.

Instalacja modyfikacji

  1. Najpierw trzeba znaleźć modyfikacje na naszą wersję Forga i Minecrafta. Najlepszym miejscem do tego będzie https://www.curseforge.com/minecraft/mc-mods. Możemy tu znaleźć wiele modyfikacji posegregowanych na dane kategorie i wersje oraz posortować je np. pod względem popularności. Gdy znajdziemy modyfikacje, która nas interesuje, to sprawdzamy, czy jest ona przeznaczona na naszą wersję Minecrafta. Pamiętaj, że modyfikacja na wersje 1.7.10 nie zadziała na wersji 1.12.2, również gdy jest to tylko niewielka zmiana w numeracji wersji, np. modyfikacja z 1.12 nie zadziała na 1.12.2 i na odwrót. Pamiętaj również, że niektóre modyfikacje mogą potrzebować innych do działania, więc upewnij się, czy posiadasz je wszystkie.
  2. Jeżeli nie mamy zmienionej lokalizacji Minecrafta, to folder, gdzie umieszczamy modyfikacje, będzie się znajdował w .minecraft, do którego możemy przejść w przypadku Windowsa wpisując %appdata% w wyszukiwarce plików. W .minecraft będzie się znajdował folder o nazwie mods. Jeżeli posiadamy już zainstalowanego Forga, do folderu mods przerzucamy naszego moda.
  3. Teraz odpalamy Minecrafta z Forgem. Jeżeli podczas uruchomienia nie wystąpił crash gry, ani nie wyświetlił się żaden inny komunikat, widzimy menu główne Minecrafta oznaczy to, że mamy już w 90% pewność, że wszystko działa. Teraz możemy utworzyć nowy świat i zobaczyć, czy rzeczy z dodanej modyfikacji działają.