Skript

Z wiki.skript.pl
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Skript jest pluginem głównie przeznaczonym dla amatorskich administratorów serwerów, którzy mogą modyfikować swoje serwery bez posiadania znajomości języków programowania, m.in Java, Python lub C++, a dokładniej pisząc skrypty używając prostego języka angielskiego. Najbardziej podstawowym wymaganiem do użycia tej wtyczki jest silnik Spigot i jego forki: PaperSpigot, Tuinity itd.

Autorem pierwowzoru jest Njol, szwajcarski programista Java, natomiast obecnie używany i ciągle aktualizowany jest fork autorstwa ShaneBee i bensku. Najnowsze aktualizacje są publikowane tutaj.

Dodatki

Dodatki (ang. addony) dodają nowe składnie, które z kolei ułatwiają pracę i umożliwiają modyfikację wielu nowych aspektów serwera. Takich pluginów jest wiele, a jej niepełną listę znaleźć można tutaj.

Początek

Aby zacząć przygodę ze swoimi skryptami, wpierw zainstaluj najnowszy plik z tej strony, zależnie, czy skrypty testujesz na serwerze technicznym, lub chcesz z jego pomocą otworzyć publiczny serwer. Stabilna wersja pliku, czyli taka, która nie zawiera błędów jest oznaczona tagiem Latest Release. Pobrany plik .jar wgraj do folderu /plugins, a następnie zrestartuj serwer. Po zrestartowaniu serwera we wcześniej wspomnianym katalogu powinien pojawić się folder Skript, w związku z tym w nim paczka plików. Nas, jako początkowych skrypterów powinien interesować katalog o nazwie scripts. W tym folderze pisze się i wgrywa swoje skrypty, czyli dokumenty tekstowe z rozszerzeniem .sk. Od administratorów wymaga się podstawowej wiedzy języka angielskiego i umiejętności korzystania z dokumentacji.

Dokumentacja i inne strony

Dokumentacje opisują wszystkie zdarzenia, efekty, wyrażenia i warunki zawarte w teoretycznie każdym dodatku, w tym samego Skript'a w sposób przejrzysty dla każdego użytkownika, m.in. jak to u siebie zaimplementować, jakich dodatków się wymaga i również jest parę przykładów użycia.

Komendy

  • /skript help - komendy i informacje o pluginie.
  • /skript disable [all/nazwa] - wyłączenie poszczególnych/wszystkich skryptów.
  • /skript enable [all/nazwa] - włączenie poszczególnych/wszystkich skryptów.
  • /skript update - sprawdza, czy wersja Skripta jest najnowsza.
  • /skript reload [all/nazwa] - Wczytywanie skryptów komendą. Ułatwia to manipulację i szybkie edytowanie skryptów.

Konfiguracja

Konfiguracja wtyczki Skript pozwala na modyfikację pluginem. Przykładowe wartości, które można zmienić według swoich potrzeb, to

enable effect commands - domyślna wartość: false, wartość: boolean, opis: wszystkie wiadomości wprowadzone na serwerze z prefiksem '!' zostaną zinterpretowane jako efekty i zostaną wykonane. Nierozsądni gracze mogą nadużyć komend i uszkodzić serwer/świat, np. !create explosion of force 10000 spowoduje crash serwera i nieodwracalne zmiany na świecie spowodowane olbrzymią eksplozją. Przykłady użycia komend:

!heal player - leczenie gracza
!feed player - najedzenie gracza
!broadcast "&4Ogłoszenie" - wysyłanie wiadomości o podanej treści do każdego gracza i konsoli
!set time to 6:00 - komenda domyślnie jest wykonywana w świecie gracza, w tym przypadku czas na świecie zmieni się na godzinę 6:00


allow ops to use effect commands - domyślna wartość: false, wartość: boolean, opis: czy operatorzy mają dostęp do używania komend podanych wyżej. Jeśli wartość wynosi false jedynie gracze z permisją skript.effectcommands mogliby wykonać te czynności.
date format - domyślna wartość: default, wartość: tekst, opis: W pliku konfiguracyjnym zakomentowano sposób zmieniania tej wartości. date format używa się później w ekspresji now. Dla przykładu: dd/MM/yyyy pokaże 24.12.2020. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Pisanie skryptu

Przed napisaniem skryptu zapoznaj się z tematami, takimi jak:

Błędy

Podczas wczytywaniu skryptu może wystąpić błąd, który zostanie wyświetlony na czacie. Najczęściej, błędy wynikają z błędu w kodzie, niezainstalowanego dodatku, lub niekompatybilnej wersji.

Najczęstsze błędy
Błąd Opis i wyjaśnienie
can't understand this condition/effect Skript nie może zrozumieć warunku/efektu. Warto zobaczyć, czy posiadamy dodatek bądź czy fragment kodu jest poprawny.
indentation error Błąd z wcięciami w kodzie. Wcięcia są bardzo ważne w pluginie Skript - podczas wczytywania kodu Skript sprawdza każde wcięcie.
invalid use of quotes Złe użycie cudzysłowia. W tekstach ważne jest prawidłowe ich użycie. Aby Skript wziął cudzysłów za tekst należy go wpisać dwukrotnie - "" #To jest tekst!
the percent sign is used for expressions (e.g. %player%). To insert a '%' type it twice: %% Procenty w tekście. Aby były wzięte za tekst należy je wstawić dwa razy. Tak samo jak z cudzysłowiem.
can't understand expression Skript nie rozumie wyrażenia.

Jeżeli naprawdę Skript cię wycieńcza z błędami - koniecznie odwiedź nasze forum.